Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach

Kto nie ma odwagi do marzeń,
nie będzie miał siły do walki.Paul Michael Zulehner

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach jest alternatywą dla bardziej tradycyjnych modeli terapeutycznych. TSR w swoich założeniach nawiązuje do dorobku Miltona Eriksona. Istotny wkład w rozwój tego nurtu wnieśli Stive de Shazer i Insoo Kim Berg. Oni założyli w 1978r. Brief Family Therapy Center w Milwaukee w Stanach Zjednoczonych, gdzie rozwijali to podejście nadając mu specyficzny wymiar. Terapia polega na szukaniu i wzmacnianiu zasobów klienta i jego mocnych stron. Postrzegamy klienta, jako eksperta, to on decyduje o wyborze strategii działania. Posiada kluczową wiedzę na swój temat i wspólnie z terapeutą poszukuje najlepszego rozwiązania. Istotną cechą jest koncentracja na rozwiązaniach a nie na problemach oraz przekonanie, że każdy klient jest niepowtarzalny, posiada zasoby wystarczające do dokonania zmian. Terapia TSR skierowana jest do osób pragnących uporać się z własną przeszłością w konstruktywny sposób. Dlatego przeszłość traktujemy, jako kopalnię wiedzy o zasobach i umiejętnościach klienta.

Ponadto model ten znajduje zastosowania zarówno w pracy z pojedynczymi osobami, jak i grupami. Podejście skoncentrowane na rozwiązaniach sprawdza się w pracy z klientami doświadczającymi różnych problemów, np. przemocy, depresji, uzależnień, bulimii i anoreksji, konfliktów małżeńskich, itp.

Filozofię centralną TSR stanowią trzy podstawowe tezy:

1. Jeśli się coś nie zepsuło – nie naprawiaj tego (nie należy zmieniać tego, co się w praktyce sprawdza i przynosi skutek)
2. Jeśli coś działa- rób tego więcej (warto powtarzać te czynności i zachowania, co do których jesteśmy przekonani, że są pomocne)
3. Jeśli coś nie działa, nie rób tego więcej- rób coś innego (jeśli mamy świadomość, że coś nie działa, warto się zatrzymać, zwolnić i przyjrzeć jeszcze raz temu, dokąd zmierzamy).

Cechą charakterystyczną terapii TSR jest wysoki poziom szacunku do klientów i bliskich im osób, wyrażający się w dopuszczeniu możliwości kształtowania przyszłości stosownie do ich osobistych nadziei i aspiracji.